Wizyta delegacji w projekcie Twinningowym


10 listopada 2023 roku w Centrali COBORU miała miejsce wizyta delegacji z Państwowej Służby Ukrainy ds. Bezpieczeństwa Żywności i Ochrony Konsumentów (SSUFSCP) w ramach Projektu Twinningowego (UA 19 ENI HE 01 20). Poprzednie cztery dni delegaci spędzili na spotkaniach i wykładach GIORIN w Warszawie oraz w Poznaniu.

W skład delegacji wchodzili Andrij Czelombitko (Dyrektor Departamentu Fitosanitarnego), Jewhenija Łychacz (Kierownik Wołyńskiego Laboratorium Fotosanitarnego), Alla Janenko (Kierownik wydziału kontroli produkcji materiału siewnego oraz ochrony praw odmian roślin), Andrij Zalizniak (Kierownik Departamentu Administracyjnego, SSUFSCP) oraz Wiktor Szyb (Kierownik Oddziału Zaporoskiego SSUFSCP).

Goście zapoznali się z zadaniami i zakresem badań urzędowych COBORU oraz sprzętem znajdującym się na wyposażeniu Laboratorium Chemiczno – Technologicznego w Słupi Wielkiej.

Szczegółowy program wizyty obejmował:

  • Krajowy system rejestracji odmian i System Ochrony Odmian Roślin (od wniosku, poprzez badania, podejmowanie decyzji i utrzymywanie w wykazach i rejestrach)
  • Ocena tożsamości i czystości odmianowej (procedury, dokumenty, badania, decyzje)