Wyszukaj odmianę    Kontakty
„Dzień papryki” w Głębokim

W dniu 5 września 2019 r. na Kujawach, w Zakładzie Doświadczalnym Oceny Odmian w Głębokim odbył się po raz kolejny „Dzień papryki”. Na spotkanie przybyła liczna grupa osób zainteresowanych tym gatunkiem: hodowców, przedstawicieli firm nasiennych oraz zaopatrzenia w środki produkcji, producentów, doradców i specjalistów. Współorganizatorem i patronem medialnym spotkania było czasopismo „Warzywa i Owoce Miękkie”.

Uprawa papryki (zarówno polowa, jak i pod osłonami) cieszy się w Polsce dużym zainteresowaniem, a skala jej uprawy plasuje ją wśród najważniejszych roślin warzywnych.

Uczestnicy spotkania mieli okazję zapoznać się z szerokim zestawem odmian papryki testowanych w ZDOO w Głębokim. Kondycja odmian (mimo trudnych warunków pogodowych), była bardzo wysoka - co niejednokrotnie podkreślali przybyli goście zwracając uwagę na bardzo dobrą pielęgnację roślin przez specjalistów w ZDOO w Głębokim. W takich warunkach, oceniane odmiany mogły wykazać swoje zalety. W ocenie wartości odmian papryki, oprócz potencjału plonowania, dużą rolę odgrywała wczesność dojrzewania owoców i jakość owoców.

Podczas spotkania odbył się wykład na temat uprawy papryki zaprezentowany przez wybitnego hodowcę szeregu znanych odmian warzyw z SGGW w Warszawie – dr Aleksandrę Korzeniewską.

Ponadto uczestnicy spotkania mogli wziąć udział w teście oceny jakości papryki, któremu poddano szeroki zestaw odmian zróżnicowanych pod względem kształtu, wielkości oraz barwy owoców.

Przedstawiciele poszczególnych firm hodowlano-nasiennych omówili też ofertę odmianową tego gatunku. Dodatkowo można było zapoznać się ze środkami produkcji wykorzystywanymi w uprawie papryki (specjalistyczne nawozy oraz zaprawy nasienne).