Wyszukaj odmianę    Kontakty
„Dzień warzyw korzeniowych” w Szczecinie

W dniu 30 sierpnia 2019 roku w Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian (SDOO) w Szczecinie Dąbiu odbył się „Dzień warzyw korzeniowych”, podczas którego wszyscy zainteresowani uprawą tej grupy warzyw mogli zapoznać się z odmianami testowanymi na poletkach doświadczalnych. Warzywa korzeniowe, szczególnie marchew jadalna i burak ćwikłowy, zajmują ważne miejsce zarówno w produkcji, jak i w spożyciu warzyw w Polsce. Z kolei pietruszka korzeniowa i seler korzeniowy są jednymi z najważniejszych warzyw przyprawowych. Współorganizatorem i patronem medialnym spotkania było czasopismo „Warzywa i Owoce Miękkie” (Hortpress).

SDOO w Szczecinie Dąbiu umożliwiła zapoznanie się z dużą liczbą odmian warzyw testowanych w wielu różnorodnych doświadczeniach, w tym, m.in., realizowanych dzięki wsparciu finansowemu Urzędu Marszałkowskiego Województwa Zachodniopomorskiego (doświadczenia z burakiem ćwikłowym i selerem korzeniowym). Ponadto uczestnicy spotkania mieli okazję uczestniczenia w polowych warsztatach z rozpoznawania szkodników, a także wysłuchania wykładu na temat popularnych oraz mniej znanych gatunków szkodliwych organizmów pojawiających się w uprawach warzyw korzeniowych.

Tematyka prowadzonych badań i program spotkania wzbudziły duże zainteresowanie przybyłych producentów, przedstawicieli firm hodowlano-nasiennych, przetwórni warzywnych oraz doradców i specjalistów. Mimo trudnego sezonu wegetacji, spowodowanej głównie długotrwałą suszą, uprawy warzyw w SDOO w Szczecinie Dąbiu prezentowały się bardzo korzystnie, a przybyłe osoby chętnie korzystały z porad oraz wiedzy i bogatego doświadczenia specjalistów.