Wyszukaj odmianę    Kontakty
„Dzień buraka ćwikłowego” w Węgrzcach

W dniu 8 sierpnia 2019 r. w Stacji Doświadczalnej Oceny Odmian (SDOO) w Węgrzcach odbył się „Dzień buraka ćwikłowego”, podczas którego zainteresowani uprawą tego warzywa mogli zapoznać się z odmianami testowanymi na polach pod Krakowem. Polska jest największym producentem buraka ćwikłowego w Unii Europejskiej. Warzywo to jest popularne w uprawie na tzw. świeże spożycie, jako surowiec do przetwórstwa (mrożonki, konserwowanie, susz i soki). Ze względu na bardzo dobrą przydatność do przechowywania jest dostępne praktycznie przez cały rok. Wzrasta też zastosowanie buraka ćwikłowego jako źródła naturalnych barwników.

W wielu firmach hodowlano-nasiennych prowadzi się intensywne prace związane z hodowlą twórczą tego gatunku, co owocuje dużym postępem hodowlanym. Krajowe odmiany stanowią ponad 15% ogółu odmian figurujących we wspólnotowym katalogu (CCV).

W doświadczeniu prowadzonym w SDOO w Węgrzcach uczestniczyły odmiany buraka z kilku przedsiębiorstw hodowlanych (PlantiCo Zielonki, POLAN Kraków, Sakata, SPÓJNIA Nochowo). Współorganizatorem i patronem medialnym spotkania było znane ogrodnikom czasopismo „Warzywa i Owoce Miękkie” (Hortpress). Pokazowi odmian na poletkach doświadczalnych w uprawie konwencjonalnej towarzyszyła demonstracja odmian warzyw testowanych w uprawie ekologicznej (burak ćwikłowy, marchew jadalna). Uczestnicy spotkania mieli również okazję wysłuchać wykładu na temat ekologicznej uprawy warzyw przedstawionego przez dr Beatę Studzińską – doradcę ds. upraw ekologicznych. Ważną część spotkania stanowił też pokaz licznych kolekcji innych gatunków warzyw ocenianych w badaniach prowadzonych w SDOO w Węgrzcach. Poszczególne doświadczenia prezentowała dyrektor SDOO – mgr inż. Jolanta Madejska oraz specjaliści zajmujący się prowadzeniem badań odmianowych. Szczególną uwagę zwrócono na kolekcję odmian buraka liściowego, mało jeszcze popularnego w krajowej uprawie warzyw. Dużą ciekawość wzbudziły odmiany buraka ćwikłowego o nietypowej barwie miąższu (żółtej, różowej oraz białej). Szczególnym zainteresowaniem przybyłych gości cieszyła się przygotowana degustacja prób pieczonego buraka. W spotkaniu brali udział hodowcy z krajowych i zagranicznych ośrodków hodowlanych (między innymi grupa z USA, reprezentująca firmę Sakata), producenci, specjaliści oraz przedstawiciele przetwórni.