Wyszukaj odmianę    Kontakty

„Fasolowe” spotkanie w Tarnowie

W dniu 26 lipca 2018 roku Centralny Ośrodek Badania Odmian Roślin Uprawnych na terenie Zakładu Doświadczalnego Oceny Odmian (ZDOO) w Tarnowie zorganizował pokaz testowanych tam odmian fasoli szparagowej. Współorganizatorem i patronem medialnym spotkania było znane w branży ogrodniczej czasopismo „Warzywa i Owoce Miękkie” (Hortpress).

Przybyli do Tarnowa producenci warzyw, hodowcy, przedstawiciele przetwórni oraz specjaliści mieli okazję zapoznać się z nowymi kreacjami fasoli szparagowej przeznaczonymi zarówno dla przetwórstwa, jak i do bezpośredniego spożycia. Z możliwości przedstawienia swoich odmian skorzystały przedsiębiorstwa hodowlano-nasienne: POLAN Kraków, PNOS Ożarów Mazowiecki, SPÓJNIA Nochowo, Monsanto oraz Van Waveren. Zaprezentowano m.in. zielonostrąkowe i żółtostrąkowe odmiany fasoli. Zastosowanie nawadniania oraz odpowiedniej agrotechniki w doświadczeniach pozwoliło utrzymać rośliny w dobrej kondycji, mimo trudnych tegorocznych warunków uprawy (susza i bardzo wysokie temperatury). Dzięki temu możliwe było obiektywne porównanie walorów użytkowych ocenianych odmian.

Interesujący wykład na temat potrzeb pokarmowych i zasad nawożenia upraw fasoli szparagowej wygłosił dr inż. Piotr Chohura z UP we Wrocławiu. Z kolei przedstawiciele przetwórni MASFROST w Ziębicach omówili wymagania jakościowe dla fasoli przeznaczonej do mrożenia. Podczas spotkania można było też zapoznać się z specjalistycznymi nawozami z firm ADOB, Biopharmacotech i Tradecorp.