Wyszukaj odmianę    Kontakty

„Dzień ogórka” w Kościelnej Wsi

W dniu 24 lipca 2018 roku w Zakładzie Doświadczalnym Oceny Odmian (ZDOO) w Kościelnej Wsi odbył się pokaz testowanych tam odmian ogórka. Współorganizatorem polowego spotkania było czasopismo „Warzywa i Owoce Miękkie” (Hortpress).

Do Kościelnej Wsi przybyli producenci warzyw z rejonu Kalisza, hodowcy oraz specjaliści i doradcy. Prezentowane odmiany pochodziły zarówno z krajowych, jak i z zagranicznych ośrodków hodowlanych. W doświadczeniu testowano 16 kreacji reprezentujących grubobrodawkowy typ ogórków konserwowych, charakteryzujących się przydatnością do kwaszenia. Najnowsze odmiany tego popularnego warzywa zaprezentowały następujące przedsiębiorstwa hodowlano-nasienne: Bejo Zaden, PNOS Ożarów Mazowiecki, POLAN Kraków, Rijk Zwaan i SPÓJNIA Nochowo. Dzięki stosowanemu nawadnianiu oraz fachowo prowadzonej ochronie przed chorobami i szkodnikami, rośliny były w bardzo dobrej kondycji, co pozwalało przeprowadzić udaną ocenę oraz porównanie demonstrowanych odmian ogórka. Większość przedstawionych odmian wykazywała wysoki potencjał plonowania oraz bardzo dobrą jakość owoców. Ważną częścią spotkania była degustacja i ocena zakwaszonych ogórków. Próby pochodziły z odmian uczestniczących w badaniu. Zaobserwowano znaczne różnice w przydatności poszczególnych odmian do kwaszenia.

Podczas spotkania można było też zapoznać się ze specjalistycznymi nawozami z firm: ADOB, Biopharmacotech i Tradecorp, a także z bogatą ofertą firm nasiennych uczestniczących w badaniach.