Wyszukaj odmianę    Kontakty
„Pomidorowe” spotkanie w Śremie Wójtostwie

W dniu 10 sierpnia 2017 roku w Zakładzie Doświadczalnym Oceny Odmian w Śremie Wójtostwie odbył się pokaz testowanych tam 31 odmian pomidora.

Współorganizatorem i patronem medialnym spotkania było znane w branży ogrodniczej czasopismo „Warzywa i Owoce Miękkie” (Hortpress).

Licznie przybyli na spotkanie producenci warzyw, hodowcy, przedstawiciele przetwórni oraz specjaliści i doradcy mieli okazję zapoznać się z nowymi kreacjami pomidora ocenianymi na tle znanych odmian standardowych. Przedstawiane odmiany pochodziły z 9 krajowych i zagranicznych przedsiębiorstw hodowlano-nasiennych. Większość odmian należała do typu pomidorów wiotkołydygowych, przeznaczonych głównie do przetwórstwa. Duże zainteresowanie wzbudziły też odmiany przeznaczone do bezpośredniego spożycia, reprezentujące poszukiwane na rynku odmiany typu „cherry” oraz o malinowej barwie owoców.

Podczas spotkania dr inż. Piotr Chohura z UP we Wrocławiu przedstawił zasady prawidłowego nawożenia pomidorów. Ponadto odbyła się też prezentacja produktów firm działających na rynku zaopatrzenia ogrodnictwa w środki produkcji, połączona z konkursami i licznymi nagrodami. Na koniec spotkania odbyła się degustacja owoców ocenianych odmian.

Zorganizowane spotkanie cieszyło bardzo dużym zainteresowaniem, gdyż pomidor jest jednym z najpopularniejszych warzyw. Ponadto rejon Wielkopolski należy tradycyjnie do najważniejszych producentów tego gatunku i działają tu duże przetwórnie zajmujące się skupem oraz przetwarzaniem pomidorów (do wiodących i najbardziej znanych zaliczają się zakłady zlokalizowane w Pudliszkach i Kotlinie).